שרשור שאלות תיכוניות

אני אומר.. :)

במכניקה רגילה ובייחוד בתיכונית, מתייחסים לגופים כנקודתיים, ולכן אין משמעות למוג "היכן הכח פועל" :)

ravehor

New member
אם אתה אומר ../images/Emo13.gif

יש לי עוד שאלה קטנה... (אפשר להסתכל על זה ככה- אני שואל הרבה שאלות אבל מספר השאלות מתאים לקצב ההתקדמות שלי כך שעוד שבוע אני לא אשאל פה שאלות בכלל
) קליע של רובה M-16 (ככה זה כתוב!) שמסתו 3.5 גרם פוגע בלוח עץ שעוביו 5 ס''מ בכיוון ניצב ללוח. הקליע פוגע במהירות שגודלה 400 מ/ש ויוצא מעברו השני של הלוח במהירות שגודלה 200 מ/ש. א. חשב את גודלו של הכוח המעכב שהלוח מפעיל על הקליע, בהנחה שכוח זה קבוע. ב. היכן הסתמכת בחישוביך על כך שהכח קבוע? אוקיי אז קודם כל אני לא צריך את הפתרון, הצלחתי לפתור... אני אפרט : השתמשתי במשוואות הקינמטיות v=v0+at ו x=x0+v0t+1/2at^2. הרגע t=0 הוא הרגע בו נכנס הקליע ללוח ומהירותו,כנתון, היא 400 מ/ש. אז המשוואות כאלה: v=at+400 x=1/2at^2+400t ואחרי כל המשוואות וכו' יצא לי ש a=1/1200000 . הצבתי את זה בנוסחת התנועה של גוף ויצא לי שכוח השקול הפועל עליו הוא 4200, וזה לפי התשובות בספר. ועכשיו לשאלות לגבי הפתרון שלי: א. הפתרון בסדר? ב. יצא לי בסוף שהכח -השקול- הפועל על הקליע הוא 4200... כלומר הכוונה לכל הכוחות שהלוח מפעיל + כוח הכובד.. אם כך למה אומרים שהכח המעקב שהלוח מפעיל הוא 4200? הוא כולל את כח הכובד? ובאותו הסעיף, למה התנועה היא לאורך קו ישר, מה שאיפשר לי להשתמש בנוסחה קינמטית? האם זה בגלל שכוח הכבידה מתקזז עם כח הנורמל שהלוח מפעיל? תודה זה נורא יעזור לי!

miziel

New member
תרגיל

זהו תרגיל שקיבלתי, בבקשה תציצו ותעזרו אני רוצה כבר להתחיל לדעת פיזיקה.. א. האם נכון? ד.באיזה מהמשוואות להשתמש ולמה? ה. מה הכוונה בסעיף הזה? בנתיים הגעתי עד לה', לא צריך הסבר מעבר לזה...

הערה קטנה, אך חשובה

תשובה אינני יכול לתת לך כעת, לצערי, כי זמני דוחק. אך אנא, להבא, שרשר הודעה שכזו לשרשור התיכוני, באם קיים. ככה נוכל ליצור סדר, וככה גם אם מישהו בעל ידע והבנה וכד' בנושאי פיזיקה תיכונית ייכנס לפורום, הוא ייגש לשרשור הזה, ויוכל לענות לשאלתך
(בינתיים אני שרשרתי בשבילך)

Dimenhydrinate

New member
תאוצה קבועה, שאלה מאתגרת

גוף מתחיל לנוע ממנוחה בתאוצה קבועה, ועובר במשך השניה החמישית לתנועתו 36 מ'. חשב את מהירותו בתום 10 שניות.

ravehor

New member
נתקלתי בכל התרגילים שאתה שואל...

כנראה אנחנו באותו ספר
אז הפעם נשתמש ב-2 משוואות, זו תאוצה קבועה ולכן אפשר להשתמש בהן: v=at+v0 x=1/2at^2+v0t+x0 נחליט על ציר מקום הפונה ימינה כאשר הרגע בו הגוף מתחיל לנוע הוא t=0 ממקום x=0 ומהירות v=0 אז נציב : v0=0, x0=0 v=at x=1/2at^2 עכשיו מה שמיוחד בבעיה הזו זה שאומרים לך את המקום שהוא שינה במשך -השנייה ה-5 ולא בכל תנועתו. מדובר בהעתק, אבל בדרך הפתרון הזו לא חייבים לשים לב לזה. נציב t=5 וt=4 במשוואה השנייה (שנותנת מקום) x(5)=25a/2 x(4)=8a עכשיו נחסר ונקבל את ההעתק הזה x(5)-x(4)=9a/2 ונתון שהוא שווה ל-36 מטר: 9a/2=36 a=8m/s^2 אז יש לנו את התאוצה, עכשיו נציב אותה במשוואת המהירות: v=8t וכדי לקבל את המהירות בתום 10 השניות נציב t=10 במשוואה זו: v=8*10=80m/s וזו המהירות

Dimenhydrinate

New member
לא הבנתי כמה דברים

שאמרת שלא חייבים לשים לב לזה שמדובר בהעתק , למה התכוונת ? כי כן חייבים לשים לב עוד שאלה , למה לא מחלקים פשוט 36 ב 4 ואז מקבלים את התאוצה, לא ? כי המהירות שלו בשניה הרביעית היא 36 מטר לשניה [אם בחמישית הוא עשה 36 מטר] אנא פרט ושוב - תודה :}}}}}

Dimenhydrinate

New member
תיקון

אוקיי הבנתי למה כל פעם שניה אחרת אבל אני עדיין לא מבין למה אי אפשר לחשב העתק על ידי חילוק המרחק בזמן ? האם זה בגלל שהמהירות משתנה בכל רגע ורגע ?

ravehor

New member
לחשב העתק?

ע''י חילוק מרחק בזמן? אתה מדבר על מהירות ממוצעת- חילוק העתק בזמן נותן מהירות ממוצעת.. אתה צריך לחשב אותו עפ''י נוסחת מקום-זמן... ואם יש לך עוד שאלות תכוב אותן עכשיו .. כי לא כל כך הבנתי מ-2 ההודעות

Dimenhydrinate

New member
עוד שאלה

תאמת שהתכוונתי לשאול מקודם למה לא ניתן לחשב תאוצה על ידי חילוק המהירות הנוכחית בזמן שלקח לו לעשות אותה כמו סדרה מתמטית ולשאלה חדשה: בשלוש נקודות נסתרות על יד כביש עומדים שוטרים עם שעוני עצר. המרחק בין נקודה לנקודה הוא 160 מטר. נהג שאינו מבכין בשוטרים עובר את קטע התנועה בו הם ניצבים בתנועה שוות תאוצה. הוא חולף על יד הנקודה הראשונה 16 שניות לאחר שעבר את הראשונה ועל יד השלישית הוא חולף לאחר 8 שניות נוספות. המהירות המרבית בכביש זה היא 90 קמ"ש. האם הוא עבר מהירות זאת ?

ravehor

New member
גם את זאת כבר ראיתי

לשאלה הראשונה שלך- תאוצה רגעתי מוגדרת כגבול של 2 מהירויות בפרק הזמן שלהם... ככה זה...אתה צריך לדעת מה המהירות הקודמת כדי שתדע מה הפרש המהירויות- אחרת לא תדע מה השינוי ולא תוכל לחלקו בזמן. לשאלה שלך: גם פה מדובר בשימוש במשוואות המפורטות קודם: נגדיר ציר מקום הפונה ימינה כאשר בt=0 המכונית נמצאת בנקודת השוטר הראשונה x0=0 . המהירות ברגע זה היא לא 0 ואנחנו לא יודעים אותה. משוואת המהירות היא: v=v0+at x=1/2at^2+v0t עכשיו נציב, במשוואה השנייה. קודם כל אומרים שכאשר t=16s המרחק הוא 160m. זאת משוואה ראשונה. אחרי זה אומרים שכאשר t=24s מההתחלה, המרחק מההתחלה הוא 320m: 160=128a+16v0 320=288a+24v0 מערכת משוואות קלה, תפתור אותה ותציב במשוואת המהירות. אחרי זה תציב במשוואת המהירות t=24 ותראה מה המהירות> אם היא גדולה מ90, הנהג עבר את המהירות המותרת. אם היא קטנה מ-90 הוא לא עבר אותה מכיוון שברגע t=24 המהירות היא הגדולה ביותר.

ravehor

New member
מצטרף לשאלה :)

הבנתי, בנק' B למשל, שצריך לכתוב את משוואת התנועה.. אבל צריך לדעת את התאוצה כדי שיהיה לנו את המתיחות... (בהנחה שאפשר לראות בכוח הכבידה קבוע).. אני מניח שפה נכנס העניין של אורך החוט L.. אבל איך משתמשים בו? מוצאים את התאוצה בעזרת הנוסחאות הקינמטיות?

מפמפ

מצ"ב פתרון מודרך לגבי הנק 'B . הפתרון כולל שימוש בשימור אנרגיה. נסו את כוחכם בפתרון נקודה C

ravehor

New member
אויש נו

בכלל לא הגעתי לזה.. .חשבתי שזה נטו החוק השני של ניוטון :/

supercalifragi

New member
קושי קשה קשה

אני ממש מודה לך על המאמץ בפתרון ויש לי מס' דברים שקשה לי להבין מדוע הגוף מבצע תנועה מעגלית? איך מגיעים למסקנה כזו? כשהצבת A שווה ל V בריבוע חלקי L מזו הנוסחאה הזו אני יודע תאוצה צנטרפיטלית שווה למינוס אומגאה בריבוע כפול R אם לא התאוצה הזו אז על איזו אתה מדבר? ואאוו לא חשבתי שזו שאלה כזו קשה סחטן על הפתרון

תשובה :)

מגיעים למסקנה בנוגע לתנועה המעגלית ראשית מהסיבה הפשוטה שהכדור קשור לחוט באורך קבוע, ולכן הוא נדון לנוע בתנועה שמרחקה מנק' מסוימת קבוע.. היינו-מעגלית. בנוסף,זכרי שבתנועה זו פועל כוח קבוע בניצב למהירות. :) לגבי ההצבה, קיים הקשר v=wR, וכמו שציינת zzz ∑F=mw²R, ומשום שמבקרה נתון R=L, נקבל: zzz ∑F=mv²/L

למעלה