שרשור שאלות תיכוניות

bitsik1

New member
זה

תאוצה של זמן רגעי (רגע ספציפי) ונחשב זאת בעזרת lim da/dt כאשר t שואף לאפס (זמן הכי מינמלי)

bitsik1

New member
אממ

דיוי לדיטי בזמן ספציפי זה שינוי רגעי במהירות! או בעברית מהירות רגעית... "מהירות רגעית" זה תאוצה תאוצה רגעית זה אם תקח תאוצה משתנה (כמו תנועה של מטוטלת ) אז כאשר המטוטלת נגיד נעה מזווית 45 מעלות לזווית 45.0000000000001 מעלות היה שינוי בתאוצה כמה שהשינוי שלך יהיה יותר קטן (שואף ל0) אז זהו השנוי בתאוצה הרגעית.

ViolSastrad

New member
dv/dt זה ממש לא מהירות רגעית

זה שינוי במהירות (או בעברית: תאוצה) da/dt זה שינוי בתאוצה (אין לזה מילה בעברית עד כמה שידוע לי)... תאוצה רגעית היא ממש לא שינוי בתאוצה, אלא תאוצה בזמן t מסוים... (היא אמנם יכולה להשתנות לתאוצה אחרת בזמן t+dt, אבל היא ממש לא תאוצה משתנה...)

bitsik1

New member
מה?

אבל אם יש לך כומ שאמרתי מטוטלת או תיקח סתם משקולת תקשור בחוט תחזיק את החוט ותסובב את היד המהירות והתאוצה של המשקולת משתנים בזמן לכן למשקולת יש מהירות רגעיתת וגם תוכל למצוא לה תאוצה רגעית לפי רדיוס הסיבוב..

שים לב להבדל אבל..

שבין נגזרת לבין הפונקציה עצמה.. גזירת המהירות נותנת לך תאוצה (כהגדרה), בעוד שלנגזרת התאוצה אין משמעות פיזיקלית (מלבד כמובן אופי השינוי בתאוצה). התבונן נא במקרה כללי ולא פיזיקלי של פונקציה f(x) zzz.. לכל t נתון, תוכל למצוא את ערך הפונקציה באותו t, היינו f(t) zzz. אך לא תקבל את אותו ערך ע"י גזירת הפונקצייה, כלומר, f'(t) zz.. לדוג'- פונקציה ריבועית פונקציה ריבועית f(x)=x² .. עבור t מסוים, f(t)=t²≠f'(t)=2t. ואם נחזור לפיזיקה.. אם אתה רוצה תאוצה רגעית נניח ברגע m, ואתה מעוניין להשתמש בגזירה- עליך לגזור את המהירות כאשר הזמן שואף לאותו m, היינו, a(m)=lim(dv/dt) , dt→0, t→m. (לא יודע אם התנסחתי בצורה בהירה מאוד, אבל אני עייף, נו..)
. אם אתה מתבונן על פונקצייה התאוצה, המשתנה עם הזמן בדוג' שנתת, אזי אתה מעוניין בערך הפונקציה בזמן m- כלומר a(m)=lim a(t) zzz כאשר t→m (אם הפונקציה רציפה.. באמאשלך, אני חוזר לדברים של הצבא.)

ViolSastrad

New member
אתה מתבלבל בין הגדרות מתמטיות..

תאוצה יכולה להשתנות זה נכון... אבל כמו שהסבאל'ה מעלי אמר - אם תתייחס למהירות ולתאוצה כפונקציות תראה שהן שונות בביטוי שלהן (וגם ביחידות). ולא נהוג לכתוב נגזרת עם גבול, כיוון שהנגזרת עצמה מוגדרת כגבול (לא זוכר במדויק את ההגרדה המתמטית הפורמלית ,אבל בטח אפשר למצוא אותה ברשת). בכל מקרה - בקובץ יש הגדרה של נגזרת. ובאותו קובץ תראה בשורה השניה כיצד מוגדרת תאוצה רגעית...

bitsik1

New member
אחלה

על המטמתיקה הזו אני לא אנסה אפילו להגיב... :) לילה מנוחה..

JULI4561

New member
עזרהרהרהרה

אני צריכה לעשות מצגת בנושא אור או אופטיקה לדעתי זה נושא ממש כולל מידי למישהו יש רעיון על מה אני יכולה לעשות את המצגת בתחום אופטיקת האור ומה לכלול , רק בדוגמאות קצרות על השאר אני אחשוב רק כדאי שאני אבין למה מתכוונים ..

הממפ.

כמה רעיונות שעולים לי לראש:
לייזר (פשוט דבר גאוני.. לא *יותר* מדי אופטיקה, אבל בהחלט אור!)
האור- גל או חלקיק- מבט מזווית ראייה של הפיזיקה המודרנית.
עדשות ושבירה של אור..
בנושא העדשות אפשר ללכת מכיוון מעניין נוסף- מבחינת אופטיקה וכד',איך הכל מסתדר ומסתנכרן |שמאלה|מבחינת משקפי ראייה- עקרון הפעולה של העדשות בנוסף לראייה והעין ואיך זה עובד:) קיטוב של אור.. למשל- משקפי שמש. זה מה שעולה לי לראש כרגע.

למעלה