תחבורה ציבורית בשבת🚖🚎🚌⛽🛑

מצב
הנושא נעול.

שמלת תחרה1

Well-known member
בימי המלחמה רכבות ישראל עבדו בשבת.
האם מישהו השתמש ברכבות? האם שווה להלחם ולפגוע בשבת היהודית עבור פעילות רכבות בשבת?

Harrington

Well-known member
מנהל
בימי המלחמה רכבות ישראל עבדו בשבת.
האם מישהו השתמש ברכבות? האם שווה להלחם ולפגוע בשבת היהודית עבור פעילות רכבות בשבת?
היה צורך בטחוני בתקופה הראשונה של המלחמה, כך שהייתה הצדקה מלאה כמובן. כיום הצורך הזה כבר לא קיים ואין שום הצדקה "להילחם" עבור חילול שבת פומבי במדינת ישראל.

שמלת תחרה1

Well-known member
היה צורך בטחוני בתקופה הראשונה של המלחמה, כך שהייתה הצדקה מלאה כמובן. כיום הצורך הזה כבר לא קיים ואין שום הצדקה "להילחם" עבור חילול שבת פומבי במדינת ישראל.
ונלחמים, מחפשים להוציא את מירי רגב שקרנית, יש בעם קבומה שאינה מבינה את הפירוש מדינה יהודית

Harrington

Well-known member
מנהל
ונלחמים, מחפשים להוציא את מירי רגב שקרנית, יש בעם קבומה שאינה מבינה את הפירוש מדינה יהודית
ברור שנלחמים. הרי עשו זאת לפני המלחמה, לרבות הטענות (חסרי השחר) לשרת התחבורה, כאילו על כתפיה מונחת שאלת כבדת משקל זו. רק חבל שלא מבינים שגם בשביל זה, כרגע כשחיילנו נלחמים עמוק בשטח האויב ומסתכנים מידי יום ביומו, זה פשוט לא הזמן, תהא דעתם או רמת צדקתם אשר תהא. אני לא מת על הביטוי "ניצול ציני" שהפך לציני למדי בפני עצמו, אבל זה לחלוטין ניצול ציני של אישור שניתן מסיבות בטחוניות בכמה שבתות בהן זה היה חשוב ורלוונטי, למימוש עמדה שבימי שגרה או בהם אין צורך בטחוני מיוחד פשוט לא רלוונטית לשום דבר.

אבי בן 1231

Well-known member
והאם את יודעת מה הפרוש של מדינה יהודית??
האם יש לך נייד כשר?
האם את משתמשת בנייר טואלט כשר?
האם את משתמשת בסבון כשר?
האם גילחת את שיער ראשך, ערוותך??
האם את מתפללת בבית הכנסת בכל שבת?? ואם כן האם זה לפני או אחרי שאת גולשת פה בפורום??
האם את שומרת נגיעה??
האם את מקפידה על כשרות?? כלי אוכל נפרדים, שני כיורים במטבח, כלים נפרדים לפסח!!
אני די בספק!!!

אם את מקיימת את כל אלה, אני מתנצל מראש!!!

Harrington

Well-known member
מנהל
והאם את יודעת מה הפרוש של מדינה יהודית??
האם יש לך נייד כשר?
האם את משתמשת בנייר טואלט כשר?
האם את משתמשת בסבון כשר?
האם גילחת את שיער ראשך, ערוותך??
האם את מתפללת בבית הכנסת בכל שבת?? ואם כן האם זה לפני או אחרי שאת גולשת פה בפורום??
האם את שומרת נגיעה??
האם את מקפידה על כשרות?? כלי אוכל נפרדים, שני כיורים במטבח, כלים נפרדים לפסח!!
אני די בספק!!!

אם את מקיימת את כל אלה, אני מתנצל מראש!!!
מדינה יהודית היא כזאת שיהדותה באה לידי ביטוי במרחב הציבורי, בעוד שבמרחב הפרטי כל יהודי נוהג כרצונו. על כן כל השאלות האלה חסרות כל רלוונטיות לשאלת התחבורה הציבורית בשבת.

אבי בן 1231

Well-known member
מדינה יהודית היא כזאת שיהדותה באה לידי ביטוי במרחב הציבורי, בעוד שבמרחב הפרטי כל יהודי נוהג כרצונו. על כן כל השאלות האלה חסרות כל רלוונטיות לשאלת התחבורה הציבורית בשבת.
זו צביעות חייב להיות פיקוח צמוד על ההתנהגות גם במרחב פרטי|חרדי| צמוד לכל משפחה!
לפחות עונש מוו על אכילת בשר וחלב, רחמנא ליצלאן!!
איך יתכן פיקוח רק מרחב הציבורי??
כל מדינה "מתקדמת" שומרת דת כמו כל מדינות האיסלם, שאנו דומים להם,
מקפידה על קיום חוקי הדת ומשמרות מיוחדים יורים בראש על כל הפרה של חוקי הדת!!
זה מה שצריך להיות גם במדינת היהודים|פטיש|
בלי פשרות זה מה שציווה עלינו הכל יכול שמגן עלינו!!!
מוות לאוכלי חזיר!!!

Harrington

Well-known member
מנהל
זו צביעות חייב להיות פיקוח צמוד על ההתנהגות גם במרחב פרטי|חרדי| צמוד לכל משפחה!
לפחות עונש מוו על אכילת בשר וחלב, רחמנא ליצלאן!!
איך יתכן פיקוח רק מרחב הציבורי??
כל מדינה "מתקדמת" שומרת דת כמו כל מדינות האיסלם, שאנו דומים להם,
מקפידה על קיום חוקי הדת ומשמרות מיוחדים יורים בראש על כל הפרה של חוקי הדת!!
זה מה שצריך להיות גם במדינת היהודים|פטיש|
בלי פשרות זה מה שציווה עלינו הכל יכול שמגן עלינו!!!
מוות לאוכלי חזיר!!!
שום צביעות אין בזה. איש לא מתעניין במה שעושה יהודי אחר בתוך ביתו. כל העניין של "מדינה יהודית" מתייחס דווקא ואך ורק למרחב הציבורי. מה עושות מדינות אחרות (שבניגוד לדבריך, אין לנו כל דמיון אליהן)? זבש"ן. לא מענייני.

אלפיני

Well-known member
הפוך גוטה. במרחב הציבורי חופש , במרחב הפרטי כל אחד מתנהל כרצונו. הרצל היה די ספציפי לגבי העניין הזה בספרו מדינות היהודים . וזו גם הייתה כוונת המשורר במגילת העצמאות.

Harrington

Well-known member
מנהל
הפוך גוטה. במרחב הציבורי חופש , במרחב הפרטי כל אחד מתנהל כרצונו. הרצל היה די ספציפי לגבי העניין הזה בספרו מדינות היהודים . וזו גם הייתה כוונת המשורר במגילת העצמאות.
לא יודע מה הרצל או בן גוריון קשורים לעניין. אנחנו לא ארה"ב עם 'אבות מייסדים'. הם היו אז. אנחנו היום. המציאות בישראל מאז הקמתה היא כפי שתיארתי. לא כפי שאתה מציג. עם זאת אני חייב לומר שלא לגמרי הבנתי את מה שאתה מציג. "במרחב הציבורי חופש"? קיים. "במרחב הפרטי כל אחד מתנהל כרצונו? גם קיים. סממנים יהודיים במרחב הציבורי לא אומר שלילת חופש בדרך כלשהי באותו מרחב.

אלפיני

Well-known member
לא יודע מה הרצל או בן גוריון קשורים לעניין.
אחד הוגה הדעות ומקימה של התנועה הציונית.
השני מייסדה בפועל של המדינה הציונית.
רק על מנת שתזכור.

המציאות בישראל מאז הקמתה היא כפי שתיארתי.
מציאות של פשרה גועליציונית בה מיעוט כפה דעתו על רוב. לא לעולם חוסן.

סממנים יהודיים במרחב הציבורי לא אומר שלילת חופש בדרך כלשהי באותו מרחב.
מעולם לא התקוממתי כנגד בתי כנסת. נהפוך הוא , אני אפילו מברך את באי ביה"כ הספרדי הסמוך לביתי בשלום. אפילו אין לי בעיה עם דוכן התפילין במקום שכן הם אינם מטרידים עוברי אורח. מזוזות, חנויות תשמישי קדושה, סמלים על חלונות ובתים. הכל סבבה.

כשמתחילים למנוע ממני שירותים ציבוריים באשר הם בשבתות וחגים, מנסים להגביל את מה שאני בוחר לאכול ומתי. כיצד לבלות, חינוך , וכו שם נחצה גבול ההסכמות.

Harrington

Well-known member
מנהל
אחד הוגה הדעות ומקימה של התנועה הציונית.
השני מייסדה בפועל של המדינה הציונית.
רק על מנת שתזכור.
זוכר גם זוכר, הסר דאגה מליבך. זה לא הופך אף אחד מהם למוסמך לקבוע כיצד המדינה צריכה להיראות. ודאי לא כיום. וזה עוד לפני העובדה שלגבי אחד מהם אתה מבקש לפרש כוונות בדרכך, מבלי שהדברים כתובים במפורש.
מציאות של פשרה גועליציונית בה מיעוט כפה דעתו על רוב. לא לעולם חוסן.
בוודאי מציאות של פשרה. בים של נושאים אגב. זאת הדרך שמצאה המדינה כדי לקיים את החברה ההטרוגנית שחיה בקרבה. לכן יש כפיה דתית בנושאים מסוימים, יש כפיה חילונית (גם אם קשה למצוא חילוני שיודה בכך) בנושאים אחרים, וכך הלאה. פשרות, כל החיים במדינה הזאת.
מעולם לא התקוממתי כנגד בתי כנסת. נהפוך הוא , אני אפילו מברך את באי ביה"כ הספרדי הסמוך לביתי בשלום. אפילו אין לי בעיה עם דוכן התפילין במקום שכן הם אינם מטרידים עוברי אורח. מזוזות, חנויות תשמישי קדושה, סמלים על חלונות ובתים. הכל סבבה.
אשריך. אבל לא אעניק פרס למישהו שלא עשה משהו שאין כל סיבה בעולם שיעשה :).
כשמתחילים למנוע ממני שירותים ציבוריים באשר הם בשבתות וחגים, מנסים להגביל את מה שאני בוחר לאכול ומתי. כיצד לבלות, חינוך , וכו שם נחצה גבול ההסכמות.
קודם כל המילה "מתחילים" קצת בעייתית, בהתחשב בכך שזה המצב מקום המדינה. אתה אולי סבור שצריך לשנות זאת. אבל זה שינוי לעומת מצב קיים. לגופו של עניין, לא נחצה "גבול ההסכמות" אלא בדיוק להיפך, מתקיים גבול ההסכמות. זאת הייתה ההסכמה, הפשרה כפי שקראת לה למעלה, שהגו מקימי המדינה עם הקמתה (פלוס מינוס). מאז זה המצב. רוצה לשנות? תעלה הצעה לסדר היום ואם תהיה לה תמיכה תוכל לשנות. נזכיר לעניין זה שהסטטוס-קוו השתנה בעשרות השנים האחרונות דווקא לכיוון החילוני בעיקר. פה ושם גם התעוררו שינויים לכיוון הדתי, שאגב בדר"כ בגלל תרעומת וחוסר התנהלות נכונה של השלטונות לא יצאו לפועל. אבל רוב השינויים הם לכיוון החילוני וזאת על אף שלא התקיים כל שיח בעניין. כך שאין לציבור החילוני כל כך על מה להלין.

בכל מקרה לעניין תח"צ בשבת, יש בעיה שבלתי אפשרי להגיע עליה לפשרה. זה ייעשה רק בכפיה (חילונית) אם זה ייעשה. הבעיה שאלו שמבקשים לקדם את זה, לא לגמרי מבינים זאת :). עדיין רוב הדברים הם לגמרי במסגרת גבול ההסכמות וכאמור, אף מעבר לכך דווקא ל'צד שלך'.

אלפיני

Well-known member
בכל מקרה לעניין תח"צ בשבת, יש בעיה שבלתי אפשרי להגיע עליה לפשרה. זה ייעשה רק בכפיה (חילונית) אם זה ייעשה.
ביום שיחיבו אדם דתי/חרדי/מאמין לעלות על תחבורה ציבורית בשבת בניגוד לרצונו אני מתחייב לעמוד לימינו במאבקו.

עד אז כל פעולה אחרת אינה כפיה.

Harrington

Well-known member
מנהל
ביום שיחיבו אדם דתי/חרדי/מאמין לעלות על תחבורה ציבורית בשבת בניגוד לרצונו אני מתחייב לעמוד לימינו במאבקו.

מבלי לפגוע, זאת אמירה שרק מעידה עד כמה אתה כלל לא מבין את הסוגיה והבעייתיות שבה.

raya

Well-known member

לגמרי נכון מה שכתבת.
כל זמן שזה לא המצב, הרינגטון יכול להתפתל סביב מה שהוא כותב, אבל זו כפיה דתית ללא שום צל של ספק.
וכשהוא מדבר על כפיה חילונית - אני לא מכירה דבר כזה.
הלוואי והחילונים היו יכולים לכפות משהו על הדתיים (בעיקר כדי שהדתיים יבינו מה אנחנו מרגישים).

אבי בן 1231

Well-known member
לגמרי נכון מה שכתבת.
כל זמן שזה לא המצב, הרינגטון יכול להתפתל סביב מה שהוא כותב, אבל זו כפיה דתית ללא שום צל של ספק.
הלוואי והחילונים היו יכולים לכפות משהו על הדתיים (בעיקר כדי שהדתיים יבינו מה אנחנו מרגישים).
בויכוח עם דתי, החילוני תמיד יפסיד!!
את הדתי לא תצליחי לעולם לשכנע שהוא שוגה, אך החילוני או חלק גדול מהחילוניים
תמיד יגידו את המשפט הנדוש: "צריך להתחשב בהם"!!
משפט שלעולם לא תשמעי מדתי!!

דיברגנט חדש

Well-known member
לגמרי נכון מה שכתבת.
נכון, אך לא מדויק.
קחי לדוג' את הנושא המדובר, מי יהיו הנהגים בתח"צ? האם רק לא יהודים?
כנראה שתשובתך תהיה לא ונימוקך יהיה שכל מי שירצה יעבוד בשבת ויתוגמל בהתאם, אך זה לא נכון, כי אם עובד א' יסכים לעבוד בשבת ואילו עובד ב' לא יסכים לעבוד בשבת, המעביד יעדיף לקחת לעבודתו את עובד א', קרי יצרת כפייה של עבודה בשבת, אחרת עובד שלא יהיה מוכן לעבוד בשבת, יהיה עובד סוג ב'.

אבי בן 1231

Well-known member
נכון, אך לא מדויק.
קחי לדוג' את הנושא המדובר, מי יהיו הנהגים בתח"צ? האם רק לא יהודים?
כנראה שתשובתך תהיה לא ונימוקך יהיה שכל מי שירצה יעבוד בשבת ויתוגמל בהתאם, אך זה לא נכון, כי אם עובד א' יסכים לעבוד בשבת ואילו עובד ב' לא יסכים לעבוד בשבת, המעביד יעדיף לקחת לעבודתו את עובד א', קרי יצרת כפייה של עבודה בשבת, אחרת עובד שלא יהיה מוכן לעבוד בשבת, יהיה עובד סוג ב'.
ולחילופין מה יקרה עם אדם חילוני ינסה להתקבל לעבודה, במפעל או משרד כאשר בעל הבית הוא חרדי וכל העובדים גם כן??
ולחומרה, מה יקרה עם אישה חילונית תנסה להתקבל לעבודה במקום כזה, רחמנא ליצלאן!!!!!!

דיברגנט חדש

Well-known member
ולחילופין מה יקרה עם אדם חילוני ינסה להתקבל לעבודה, במפעל או משרד כאשר בעל הבית הוא חרדי וכל העובדים גם כן??
ולחומרה, מה יקרה עם אישה חילונית תנסה להתקבל לעבודה במקום כזה, רחמנא ליצלאן!!!!!!
שים לב, שבשום מקום לא טענתי שאין כפיה דתית, אך כתבתי שלא מדויק לכתוב שאין גם כפיה חילונית.
אגב, הדוגמה שנתתי היא לא רק כפייה לדתיים, אלא גם לחילוניים, כי יש המון חילונים שרוצים להיות בשבת עם המשפחה ולא בעבודה.

מצב
הנושא נעול.
למעלה